Home > Energetyka Gaz > W odpowiedzi Ministrowi Naimskiemu

W odpowiedzi Ministrowi Naimskiemu

NETTG.pl

Pełnomocnika Rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej pan minister Piotr Naimski był uprzejmy odnieść się 21.03.2016 r. do artykułu i wywiadu, jakiego udzieliłem „Trybunie Górniczej” (dostępny także na stronie NETTG.pl )

MINISTER NAIMSKI KOMENTUJE

W ostatnim wydaniu Trybuny Górniczej oraz na łamach portal górniczego nettg.pl ukazała się rozmowa z Grzegorzem Makuchem (analitykiem Zespołu Ekspertów Klubu Jagiellońskiego) „Gaz, czyli w cieniu Moskwy i Berlina”.

Piotr Naimski – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nadesłał do portalu górniczego nettg.pl krótki komentarz, do tego tekstu, w którym nie zgadza się z jednym zdaniem.

Zamieszczamy go poniżej:
- Stwierdzam, że nieprawdą jest, jakoby „norwescy operatorzy Statoil i Gasco (…) odmówili Polsce rozmów”. Wypowiedzi tego typu nie służą realizacji polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – podkreślił minister Naimski.

Ponadto, w kolejnej korespondencji do portalu górniczego nettg.pl asystentka ministra Naimskiego Justyna Błażejowska zaznaczyła, że „komentarz ministra Naimskiego odnosi się do jednego zdania, co nie znaczy jednak, że minister Piotr Naimski zgadza się z innymi wypowiedziami p. Grzegorza Makucha (do których w ogóle nie odniósł się w swoim komentarzu)”.

Grzegorz Makuch odpowiedział na komentarz ministra Naimskiego, podając źródła norwerskie, które istotnie zaprzeczają zamiarowi budowy gazociągu do Polski.

W ODPOWIEDZI MINISTROWI NAIMSKIEMU

Poniżej zamieszczam odpowiedź na list ministra Pana Piotra Naimskiego

Szanowny Panie Ministrze,

w swoim komentarzu napisał Pan: >>Stwierdzam, że nieprawdą jest, jakoby „norwescy operatorzy Statoil i Gasco (…) odmówili Polsce rozmów”. Wypowiedzi tego typu nie służą realizacji polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego<<

Jeśli „rozmowy” pomiędzy PGNiG, Gaz-System z polskiej strony i Statoil, Gassco po stronie norweskiej rozumiemy jako spotkanie przy kawie i ciastku, to faktycznie w ostatnich miesiącach doszło do rozmów. Dopowiem nawet, że polsko-norweskie spotkania herbaciane i wiążące się z tym próby sprowadzenia gazu z północy sięgają swymi korzeniami znacznie dalej. Bowiem negocjacje, mające na celu sprowadzenie gazu z Norwegii, były prowadzone na początku lat 90. XX wieku, nastepnie w latach 1997-2001 (w których Pan Minister i obecny prezes PGNiG Pan Piotr Woźniak uczestniczyliście), jak i kolejne rozmowy z lat 2006-2009 (także z udziałem obu Panów).

Natomiast spotkanie biznesowe przedstawicieli dużych firm powinno zaowocować doprowadzeniem do powstania gazociągów i konsumpcji przez społeczeństwo profitów płynących z dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Ale „rozmowy” w takim rozumieniu tego słowa nie miały miejsca.

Na potwierdzenie swojej tezy zamieszczam informację Reutersa z 29 stycznia 2016 r., w której rzecznik Statoil Pani Elin Isaksen powiedziała, że firma nie będzie inwestować w budowę gazociągu do Polski.

Komentarz pojawił się dzień po tym, jak przedstawiciel PGNiG powiedział, że powstanie gazociag pomiędzy Polską i Norwegią. Także rzecznik norweskiego operatora gazociągów Gassco (odpowiednik naszego Gaz-Systemu) Pani Lisbet Kallevik zapowiedziała, że firma nie zamierza budować gazociagów łączacych Polskę z Norwegią.

Poniżej zamieszczam informację z Reutersa wraz z linkiem.

Z poważaniem,
Grzegorz Makuch
www.energetykaipolityka.pl

Statoil says has no plans to invest in gas pipeline to Poland

Fri Jan 29, 2016 12:24pm GMT
OSLO Jan 29 (Reuters) – Norway’s Statoil will not invest in a gas pipeline to Poland, the company said on Friday, setting back plans by Polish gas company PGNiG to reduce its dependence on supplies from Russia.
PGNiG had said on Thursday it wanted to build a pipeline between Poland and Norway by 2022, when its current deal to buy gas from Russia’s Gazprom expires.
„Statoil will not invest in this infrastructure,” Elin A. Isaksen, a spokeswoman for Statoil, said in an email to Reuters.
„However, we regard Poland as an interesting market and will look into using such infrastructure should it be realized and given that it is commercially attractive.”
Norway is the European Union’s second biggest gas supplier after Russia, and Statoil is responsible for 70 percent of oil and gas output from the Norwegian continental shelf.
Statoil’s comments came a day after the operator of Norway’s offshore gas pipeline system, Gassco, said it had no plans to build new pipelines to continental Europe.
„We have had dialogue with several parties regarding Norwegian gas infrastructure, and PGNiG is one of them, but Gassco has no expansion plans to the European continent currently,” Gassco spokeswoman Lisbet Kallevik said.
http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFL8N15D28Z

Odpowiedź została opublikowana na portalu NETTG.pl (31.03.2016 r.)

This article was posted in Energetyka Gaz and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow comments with the RSS feed for this post. Post a Comment or leave a trackback: Trackback URL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2021 Energetyka i Polityka. All Rights Reserved.
Powered by WordPress. Tiger theme by Jo Cox Design